Bebekler İçin Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
22 Haziran 2024

Bebekler İçin Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler ve küçük çocuklar, yetişkinlere oranla 6 kat daha fazla D vitamini, 4 kat daha fazla kalsiyum, 4 kat daha fazla C vitamini ve çinko ile demire ihtiyaç duyarlar. İlk 6 aylık dönemini tamamlayan bebeklerde, anne sütünden sonra ek gıdalara geçiş yapılır. Anne sütü ile 2 yaşına kadar ek gıdalarla devam edileceğinden, bebeklere verilen yiyeceklerin özenle seçilmesi gerekir. Bu dönemde temizlik aşamasından malzeme seçimine ve pişirmeye kadar oldukça dikkatli olunmalıdır. Bebek beslenmesinde gıdaların taze olmasına, ilaç atıkları ve küf gibi zararlı toksinler içermemesine çok dikkat edilmelidir. Bebeğe hazırlayacağımız gıdalarda önemli olan, bebeğin karnının doyması değil, besin faydasını gerektiği gibi alabilmesidir. Bebeklere çorba hazırlarken, çorbaların aşırı derecede uzun süreler kaynatılması besinin değerini düşürmesine ve kaybetmesine neden olmaktadır. Hazırlayacağımız kabak çorbası, bebekler için besin değeri oldukça yüksek ve faydalı olan bir çorba türüdür. Kabak çorbasının içerdiği vitaminlerden yeterince faydalanmak için sebze seçiminizi Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenmiş olan sebzelerden seçmeniz gerekir. Çünkü sebze ve meyveler katı kurallarla denetlenmektedir.

Oldukça fazla lif içeren kabak, özellikle bebek beslenmesinde bağırsakları yumuşatarak bebeğin daha rahat dışkılama yapmasını sağlar ve içeriğindeki bol miktarda C vitamini sayesinde bebeğinizin günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Bebekler İçin Kabak Çorbası Nasıl Yapılır?

  • 1 adet sakız kabağı (Sakız kabağı çorbalarda daha lezzetli olmaktadır)
  • 1 adet yumuşak olgun domates
  • 1 yemek kaşığı çift çekilmiş kuzu kıyması
  • 1 adet küçük yemeklik soğan
  • 2-3 dal dereotu
  • 1 su bardağı kemik veya et suyu
  • 1 su bardağı normal su
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Kabak Çorbası Nasıl Yapılır?

Öncelikle kıymayı çorba tenceresine alıp soteleyelim. Kıymalar pembeleşince çok minik doğradığımız soğanı ilave edelim. Kısa bir süre soğanla kıymayı soteledikten sonra kabuğunu soyup rendelediğimiz domatesleri de ilave edelim. Sakız kabağının dış yüzeyini kazıdıktan sonra güzelce yıkayalım ve küp doğrayıp tencereye ilave edelim. Et suyunu ve normal suyu da ilave ettikten sonra 15 dakika kadar kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Pişirme işleminin sona ermesine 5 dakika kadar kısa bir süre kalınca minicik doğranmış dereotunu da ilave edelim. Bebek çorbalarını çok uzun süre kaynatmak besin değerlerini yok edeceği için kaynatma süresine dikkat edilmesi gerekir. Pişmiş olan kabak çorbasını çok fazla ezilmemesine dikkat ederek 1-2 kez blenderden geçirelim ve çorbayı bebeğimize vermeden önce 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip afiyetle yedirelim.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri